Poprvé v Rosničce

Čeká vás a vašeho plaváčka úplně první lekce plavání? A jste z toho trošku nervózní? A nebo ještě víc? Nemusíte! Přijďte si svůj první kurz užít, ať máte krásné zážitky nejen vy, ale také vaše děťátko.
Na první lekci doporučujeme přijít v dostatečném předstihu. Raději buďte na bazénu dříve, nežli později. Neboť pokud přijdete pozdě, budete ve stresu nejen vy, ale i děťátko a na příjemně prožitý čas v bazénu můžete zapomenout.

Počítejte se všemi možnostmi, jako je nejedoucí MHD, zácpa na křižovatce, a podobné situace a udělejte si dostatečnou časovou rezervu. Nejlépe 20 – 30 minut před začátkem lekce být již v areálu bazénu. S klidem se pak budete moci přihlásit na recepci a vydat se do šaten a sprch.

V šatnách můžete trávit tolik času, kolik bude třeba, čas se totiž začíná měřit až po průchodu turniketem u bazénu. Ze začátku budete potřebovat času o něco více, jelikož zjistíte, že vysvléct se, osprchovat se a převléct sebe a dítě do plavek může být někdy opravdu náročné. Ale nemějte obavy, postupně vše „vychytáte“. Nebojte se využít všechny dostupné pomůcky, které vám v prostoru šaten a sprch nabízíme (a to v dámských i pánských) – ať už se jedná o přebalovací podložky, ohrádky či dětské mýdlo.

Ideální příchod na bazén je 5 minut před začátkem lekce. Vy i prcek se aklimatizujete, zvyknete si na prostředí, popovídáte si s ostatními maminkami a kurz může začít!

První lekce bude především plná informací. Instruktorka vám vysvětlí celý průběh kurzu i jeho náplň, seznámí vás se saunováním dětí a doporučí základní typy pro aklimatizaci, abyste z plavání neodcházeli s nachlazením.

Na plavání si s sebou přibalte plavky, pro děti dětské plavecké plenky, případně dětské plavečky – buď neoprenové a nebo s nepropustnou membránou a gumičkami okolo nožiček a bříška. Dále ručník či osušku, gumové pantofle, ať vám neuklouzne noha ve sprchách, bude-li potřeba dudlík, kosmetiku pro miminko po koupání, hračku.

Ještě je třeba vědět, že by děti neměly alespoň 30 minut před plaváním nic jíst, aby se jim neudělalo v bazénu těžko, nakrmení tedy nechte raději po lekci.

Teď už se na své první plavání můžete jen těšit!

Zdroj a inspirace: Petra C. (Plavecká škola Žabička)

PROČ PLAVAT I V ZIMĚ?

Léto je definitivně za námi a s tím je spojená také značná změna počasí. Spousta rodičů malých plaváčků v tomto období uvažuje, zda-li je vhodné pokračovat v plavání v zimních měsících, a nebo raději kurzy vynechat a počkat si opět na jaro a teplo, aby přece děti nebyly tak často nemocné… Není třeba mít zbytečné obavy. Plavání, ať již v jakémkoli ročním období, totiž zdraví prospívá.

  Děti, které plavou pravidelně, tedy v letních i zimních měsících, zpravidla nebývají více nemocné, nežli ty ostatní – spíše naopak, plavání nejen, že prospívá správnému vývoji dětí, ale také posiluje jejich imunitu.

 Pravidelně plavající děti mají rychlejší pohybový vývoj, zvyšuje se jim kapacita plic, posilují všechny svaly v těle a dokonce bývají mnohem méně nemocné, než děti ostatní. Je tomu také díky posílení imunity, čemuž vlastní plavání a otužování mnohonásobně přispívá.

Za předpokladu, že bude po plavání dodržený správný aklimatizační proces, nemusíte se plavání v období zimních měsíců bát ani vy. Jak tedy po plavání postupovat, aby se vašemu plaváčkovi nemoci a rýmičky vyhnuly?

V šatně pořádně vysušíme ouška a vlásky. Postačí vatový tamponek a nebo ručníček, kterým ouško lehce vytřeme, aby tam nezůstávala voda. Stačí vysušit zevní ucho, voda, která je uvnitř ucha vyschne sama v průběhu aklimatizace. Vlásky řádně vysušíme osuškou, pro starší děti je možné využít sušák na vlasy umístěný v šatnách. Zapomenout nesmíme ani na čepici.

Po plavání neutíkáme hned ven. Společně s klesající teplotou je třeba přiměřeně zvyšovat také dobu aklimatizace v místnosti. Není dobré jít okamžitě po plavání ven. Jednak můžete být ještě rozehřátí ze sauny, případně ze sprchy a šaten, kde je v zimních měsících nastavená vyšší teplota. Pokud na prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „vyletíte“ pryč riskujete, že se zpotí a venku prochladne. Zůstaňte alespoň 40 minut v místnosti (dětský koutek, recepce), abyste v klidu „zchládli“ vy i vaše děťátko.

Neoblékejte všechny vrstvy oblečení naráz v šatně, ale postupně a pomalu. Obecně platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Také čím více je venku ošklivo, tím delší je doba určená pro aklimatizaci.

Kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost a chladný vzduch prý působí příznivě na organismus a tím i na imunitu. Nebojte se tedy ani v zimě chodit nejen na pravidelné procházky, ale také na své lekce plavání.:-)

Zdroj: https://www.plavani-zabicka.cz/blog/na-plavani-na-podzim-a-v-zime-a-proc-by-ne-51

Autor: Petra Czabelová, Plavecká škola Žabička Praha

S miminkem do páry

Parní lázeň s přídavkem mořské soli a eukalyptových esencí je ve Světě wellness Infinit součástí vodního spa.  Pobyt v páře je vhodný už pro malá miminka.

Parní lázně jsou horké lázně (40-55°C) s vysokou vlhkostí vzduchu (až 100%). Toto jedinečné klima působí blahodárně na lidský organismus. Hlavní rozdíl mezi klimatem v sauně a v parní lázni spočívá ve vlhkosti vzduchu a nižší teplotě, jedná se tedy o vlhkou, teplou lázeň. Parní lázně pomáhají při léčbě astmatu, dýchacích onemocnění, revmatismu, chrapotu, svalových onemocnění nebo poruchách prokrvování. Prohřívání organismu vede k aktivování detoxikačních procesů a spalování tuků, takže parní lázně jsou také výraznou podporou při hubnutí. Inhalace páry je výborným léčivým prostředkem při rýmě, zánětu průdušek, hrtanu, zánětu nosních dutin, bronchitidě a při zápalu plic. Během inhalace páry se otevírají kožní póry, z pokožky se vyplavují nečistoty a bylinky působí regeneračně na pleť. Do parní lázně se nedoporučuje chodit s plným ani hladovým žaludkem nebo bezprostředně po značné tělesné námaze.

Před vstupem do páry je třeba se osprchovat. Když tak neučiníte, odpařuje se z vás chlór, který je v malém množství i v kojeneckém bazénku.  I při odchodu z páry je zapotřebí se osprchovat – samozřejmě z hygienických důvodů, před dalším vstupem do bazénu. Po odchodu z páry je vhodné organismus mírně ochladit, stejně jako po návštěvě sauny. Osprchujte se tedy i v případě, že se do bazénu už nechystáte.

Děti se zahřívají rychleji, proto doporučujeme zpočátku kratší pobyt v páře. Pro půlroční miminka je napoprvé vhodné zkusit 1-2 minuty. Když se děťátku v páře líbí, můžete zůstat i déle. Zpočátku však nedoporučujeme přesahovat 5 minut. Když miminko pláče ihned po příchodu do páry, tak mu možná pára jako taková není příjemná nebo se polekalo nového prostředí, navíc pokud ten den bylo plavat poprvé, je možné, že nových vjemů na něj už bylo prostě moc. Můžete to tedy zkusit příště a uvidíte. Děti v páře rády pozorují naše „světélkující nebe“, zabavit je můžete i jinou hračkou – vodolepkou, míčkem, …..

Vstup do páry je součástí každé lekce, respektive ke 30 minutové lekci mají klienti Plavecké školy Rosnička bonus 25 minut, který mohou využít právě k návštěvě parní lázně. Předškoláci si páru užijí vždy v pěti minutách po skončení lekce. Parní lázeň můžete využívat i během víkendového rodinného plavání nebo např. během letního provozu.

Rodinné plavání ve vodním spa si můžete užít:

v pátek 14:30 – 16:00
v sobotu 8:00 – 16:00
v neděli 8:00 – 16:00

 

Jak probíhá první lekce plavání?

Co můžete očekávat na první hodině plavaní? Seznámení s novým prostředím, s Vaší instruktorkou i se způsobem výuky „plavání“ v Rosničce. Dozvíte se vše ohledně saunování s dětmi v parní lázni, která je Vám po aždé lekci volně k dispozici.

V Rosničce klademe důraz na to, aby byly děti ve vodě především spokojené a „plavání“ je bavilo, proto děti ani rodiče do ničeho nenutíme. Vysvětlíme si, jak začneme děti od následující lekce připravovat na potápění a ukážeme si několik prvních úchopů. Vyzkoušíte si, jak děti ve vodě držet a ukážeme si, na co si dát pozor. Výuka probíhá v pomalém tempu, instruktorka zodpoví všechny Vaše dotazy k plavání.

Některým dětem trvá adaptace na nové prostředí delší dobu, jiné se adaptují téměř okamžitě bez potíží. Je třeba dětem poskytnout čas, který potřebují, nespěchat na ně. Instruktorka vám ráda poradí, jak miminku pomoci, aby se cítilo v novém prostředí příjemně. Klidně můžete jít „plavat“ s dudlíkem. Poskytněte svým dětem oporu a pocit bezpečí, který tolik potřebují.

Samotná hodina kojeneckého plavání se skládá z přivítání se, malé rozcvičky – rozplavání se, polohování – trénování správných úchopů, nácviku potápění. Samozřejmě nechybí hry, kterými je proložena celá hodina.

 

Utonutí – klamně tichá událost

S nadcházejícím létem trávíme víc a víc času s dětmi u vody. Ať už na chalupě u rybníka, doma u bazénu, nebo na dovolené u moře. Všude se můžeme setkat s životu nebezpečnými situacemi. Proto Vám zde předáváme poznatky Francesca Pia PhD, který se touto tématikou dlouhodobě zabývá. Celý článek v originálním znění si můžete přečíst na webu gcaptain.com.

U topícího se dítěte máme dojem, že tuhle situaci známe, protože jsme se s ní už tolikrát setkali v televizi. Očekáváme hlavně cákání a hodně křiku. Dle Francesca Pia PhD, který je uznávaným odborníkem a záchranářem, je ale opak pravdou.

„…kapitán skočil z paluby oblečený do moře  a ze všech sil plaval. Bývalý plavčík očima sledoval svoji oběť, zatímco mířil přímo k páru, který plaval mezi jejich zakotvenou lodí a pláží. Vzájemně na sebe cákali a ona hodně křičela, ale nyní již jenom stáli na písčitém dně až po krk ve vodě. „Jsme v pohodě, co děláte?“ zeptala se. „Jsme v pohodě!” zakřičel manžel a máváním se ho snažil zastavit, ale jeho kapitán vytrvale plaval dál. „Uhněte!” vyštěkl, zatímco z plných sil proplaval mezi nimi. Ani ne tři metry přímo od nich se topila jejich devítiletá dcerka. Bezpečně nad hladinou v kapitánově náručí propukla v pláč…“

Jak tento kapitán z patnácti metrů poznal to, co otec nemohl poznat z pouhých tří metrů? Tonoucí není násilnický, necáká ani nevolá o pomoc, jak většina lidí předpokládá. Kapitán byl vycvičený experty, aby poznal topícího se a své udělaly i roky praxe.  Otec se naučil, jak vypadá tonutí, při sledování televize. Dokud ze sebe ale nedostala dojemné „Tati!”, nevydala jejich dcerka ani hlásek. Utonutí je téměř vždy klamně tichá událost. Mávání, cákání a křičení, které bychom při tonutí hledali, a které tak dobře známe z televize, je v reálném světě velmi vzácné.

Instinktivní reakce na tonutí – pojmenovaná PhD. Francescem A. Piou, jsou to, co lidé dělají, aby se vyhnuli opravdovému, nebo vnímanému zadušení ve vodě. A nevypadá to tak, jak většina lidí předpokládá. Provází ji jenom velmi málo cákání, žádné mávání a žádné volání o pomoc. Tonutí je druhá nejčastější příčina náhodného úmrtí dětí mladších 15 let (hned za dopravními nehodami) – ze zkušeností ví, že přibližně polovina jich utone do vzdálenosti 23 metrů od rodiče, nebo jiného dospělého. V 10 procentech těchto případů je dokonce dospělý bude sledovat a nebude mít ani ponětí o tom, co se děje. Dr. Pia popsal instinktivní reakci na tonutí následujícím způsobem:

 • Až na vzácné výjimky nejsou topící se lidé fyziologicky schopni volat o pomoc. Dýchací systém byl navržený pro dýchání. Řeč je druhořadou funkcí. Člověk musí dýchat, aby mohl mluvit, a ústa topících se lidí se střídavě noří pod vodní hladinu a znovu se vynořují. Tam ale nejsou dost dlouho na to, aby tonoucí lidé vydechli, nadechli se a zavolali o pomoc.
 • Topící se lidé nemohou mávat rukama o pomoc. Instinktivně přirozená reakce je nutí rozpažit a rukama tlačit proti vodní hladině. „Šlapání“ vody rukama jim umožňuje vyzvednout jejich ústa z vody k nadechnutí.
 • Během Instinktivní reakce na tonutí, nemohou topící se lidé svobodně ovládat pohyby svých rukou. Fyziologicky, topící se lidé, zápasící o život na hladině vody, nemohou zastavit tonutí a vykonávat spontánní činnosti jako mávání o pomoc, pohybovat se směrem k zachránci, nebo dosáhnout na záchrannou výbavu.
 • Lidská těla zůstávají ve vodě ve svislé poloze, bez známek pohybu. Pokud nejsou zachránění, vydrží na vodní hladině od 20 do 60 vteřin, než se ponoří.

Pozorujete-li osoby ve vodě, věnujte pozornost těmto dalším příznakům tonutí:

 • Hlava nízko ve vodě, ústa v úrovni vodní hladiny
 • Zakloněná hlava s otevřenými ústy
 • Skleněné a prázdné oči neschopné zaostřit
 • Zavřené oči
 • Vlasy přes čelo nebo přes oči
 • Rychlé dýchání, nebo lapání po dechu
 • Snaha plavat určitým směrem, ale bez žádného úspěchu
 • Snaha přetočit se na záda

Proto se ve vodě svým dětem vždy věnujte a buďte jim na blízku!

Krásné a pohodové léto všem přeje Plavecká škola Praha a Brno s.r.o.
– brněnská Rosnička a pražská Žabička.

ZŠ Heuréka pořádá workshop pro rodiče a bádání pro děti

ZŠ Heuréka Vás zve na workshop, na kterém na vás čeká inspirativní Edukavárna a zajímavé myšlenky a příběhy o vzdělávání ve 21. století. Seznámíte se také s koncepcí školy Heuréka, kterou děti začnou navštěvovat v září 2016 na Pellicově ulici. Pro děti je nachystán badatelský program v inspirativním prostředí Vidy.
Do Science centra můžete přijít kdykoliv po 15 hodině a užít si spoustu chytré zábavy spolu se svými dětmi. Účastníci workshopu mají vstupné do Vidy zdarma, je zapotřebí se dopředu zaregistrovat na www.zsheureka.cz.

Získáte:
– Přehled o moderních trendech ve vzdělávání.
– Představu o tom, jak lze efektivní metody výuky zavést do školní praxe.

Dozvíte se:
– Jak lze spojit úctu k názorům, potřebám a nápadům dětí s cílevědomým postupem ve výuce.
– Jak lze rozvíjet dovednost myslet.
– Jak lze hodnotit pokroky bez známkování a soutěže.
– Jak bude vypadat den, týden, měsíc a rok v Heuréce.

Dostanete:
– Prostor na otázky.
– Možnost poznat tým Heuréky

Brněnské dny pro zdraví

BDPZ-2015-banner-186x60-partneri

Víte že právě probíhají Brněnské dny pro zdraví 2015?

Od 25. září do 4. října se po celém Brně můžete účastnit nejrůznějších aktivit připravených pro děti, dospělé, seniory či rodiče. Plavecká škola Rosnička & Svět wellness Infinit pořádají v rámci kampaně pohádkově laděné saunové ceremoniály. O naší akci „Poprvé do sauny“ se více dočtete zde.