PŘED PLAVÁNÍM DO SPRCHY !

Nikdo z nás se nechceme koupat v deodorantu, dětském krému, make upu, nebo řasence!!

Čistota a kvalita vody v bazénu bývá stěžejním kritériem maminek při výběru plavecké školy, kterou by s miminkem rády navštěvovaly. Dokonalá čistota vody však nezávisí pouze na technologii čištění, důležitá je také řádná osobní hygiena před vlastním vstupem do bazénu.

 

„Sprchování před vstupem do bazénu bez plavek“ a další podobné cedulky s nápisy vídáme dnes snad již v každé šatně či sprše veřejného bazénu. Není to jen nezbytný doplněk, ale také důležité upozornění. On by se totiž opravdu každý člověk, který si jde zaplavat, měl osprchovat před tím, než skočí do bazénu. A bez plavek.

 

Je to přitom velice prosté. Ve chvíli, kdy skočíte do vody a před tím neprojdete řádným „hygienickým“ kolečkem, všechna špína, která na vás během dne ulpěla, se pustí právě v bazénu. A to přeci není dobré. A co teprve kurzy plavání kojenců a batolat, kdy se pro své miminko snažíme udělat maximum, vybíráme nejčistší bazény, ale pak se ani řádně neumyjeme? Takto by to fungovat nemělo.

Plavky se nosí na bazénu, ne doma.  

Spousta maminek si celý proces přípravy na plavání ulehčuje tím, že si dají sprchu už doma, obléknou plavky, zabalí miminko a jdou na svou lekci. V šatnách je to potom „rychlovka“ a na bazénu jsou cobydup. Z hygienického hlediska je to však zcela špatně. Už jen tím, že se na plavky oblečete, jdete v nich ulicí, kde je plno prachu a smogu, který se na vás, ať chcete nebo ne, zachytí, sprchou u šaten jen proletíte – a všechno si pěkně odnesete do bazénu, kde budete s miminkem plavat. To nezní příliš dobře, že?

Jak je to správně?

Důkladná hygiena před lekcí plavání zahrnuje sprchování přímo před tím, než jdete na bazén, tedy nikoli doma. V šatnách svlečete sebe i děťátko, zabalení v ručníku přejdete do sprch, kde umyjete je i sebe – mýdlem a bez plavek. Teprve poté si oblečete čisté plavky a ustrojíte i svého plaváčka. Dlouhovlasé maminky si zapletou cop či smotají drdol, kdo chce, nasadí čepici. Řasenky a rtěnky na plavání nepatří, odlíčení se je tedy na místě. Takto připravené můžete vyrazit na svou lekci s tím, že jste pro čistotu bazénu, ve kterém se svým miminkem plavete, udělala maximum.

I když se celá tato procedura zdá zdlouhavá, je opravdu účinná. Nebojte se na plavání vyrazit dříve, u nás v Rosničce můžete v šatnách a sprchách strávit libovolně dlouhou dobu. A za ten klid v duši a dobrý pocit to určitě stojí!

Sprchujte se, řádně, mýdlem a bez plavek. Vy i vaše děti. Nejenže tím přispějete na kvalitě vody v našich bazénech, ale svým dětem půjdete příkladem a vytvoříte jim tak správné hygienické návyky na celý život!

 

Petra C. z plavecké školy Žabička, naší partnerské školičky v Praze

BUDE ZIMA BUDE MRÁZ …..

Sluníčko se stále snaží, i když po ránu už venku pořádně přituhuje. Říjen vystřídal listopad a s ním jsou spojené také chladné dny a podzimní plískanice, tedy ideální počasí na různé rýmičky a kašlíky. Mnoho rodičů si v tomto období klade otázku, zda-li je pro jejich prcka plavání vhodné, a nebo je raději vynechat, a začít zase na jaře…

 …my v Rosničce jsme určitě pro první variantu! Děti, které plavecké kurzy navštěvují pravidelně, mají lepší kapacitu plic, posilují všechny svaly v těle, mají rychlejší pohybový vývoj a také bývají méně nemocné. Pravidelné plavání totiž malým i velkým plaváčkům posiluje imunitní systém a jejich organismus se stává odolnějším vůči podzimním a zimním nachlazením.

Po lekci plavání je však třeba také dodržet určité podmínky, aby přeci jen nějaká rýmička nezaútočila. Proces aklimatizace doporučujeme dodržovat nejen nejmenším plaváčkům, ale také předškolákům a větším dětem.

Po plavání je třeba řádně vysušit dětská ouška a vlásky. Vysoušíme zevní ucho, voda uvnitř ucha vyschne samovolně v průběhu další aklimatizace. Vlásky řádně vysušíme osuškou, pro starší děti je možné využít fény na vlasy umístěné  před šatnámi. A důležitým doplňkem se stává také čepice.

Po lekci plavání by naše kroky neměly mířit rovnou ven, ale do hracího koutku, nebo ke svačince. Čím více je venku chladno, tím delší by měla být naše aklimatizace, doporučujeme až 40 minut. Přeci jen jste vy i plaváček rozehřátí z bazénu, sprchy a šaten, kde je v zimních měsících nastavená vyšší teplota (až 30°C). Pokud na prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „vyletíte“ pryč, riskujete, že se zpotí a venku prochladne. Nenabalte se tedy hned v šatnách, ale oblékejte děti, i sebe, postupně a pomalu. Platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk.

Nejen plavání, ale také samotný kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost a chladný vzduch působí příznivě na organismus a imunitu. Pravidelné lekce plavání a pravidelné procházky venku jsou tedy ideální kombinací na nadcházející období!

 

Inspirace Petra C., plavecká škola Žabička

SLZIČKY NA PRVNÍCH LEKCÍCH PLAVÁNÍ? NEKLESEJTE NA MYSLI!!

První lekce plavání jsou za námi! Neproběhla vaše první lekce plavání miminek úplně podle vašich představ? Nejste si jistí, zda-li je kojenecké plavání ta správná aktivita, a zda v ní chcete pokračovat? Nejdůležitější je neházet hned flintu do žita!

Kurzy plavání kojenců a batolat jsou pro mnohá miminka vůbec prvním kroužkem či aktivitou, při které se setkávají s jinými dětmi. K tomu přidejme neznámé prostory, jako jsou šatny a sprchy, a v neposlední řadě i vlastní cvičení ve vodě. Na první lekci působí na nejmenší plaváčky tolik vjemů, že není divu, že si z toho musí trošku ulevit a zaplakat si.

Být na bazénu 5 minut před začátkem lekce je ideální stav. Teplo, vlhko, šumění vody, cizí maminky a cizí miminka – s tím vším je třeba se seznámit před zahájením lekce. Pokud je třeba, přijďte klidně ještě o chlup dříve – plaváček se aklimatizuje a lépe si na prostředí bazénu přivykne. I když vás čekají úplně první lekce, nedejte na sobě znát nervozitu, děti neomylně vnímají jakoukoli změnu chování maminky a mohou být nervózní s vámi.

První lekce pro nejmenší jsou zaměřené především na odbourání nervozity maminek i plaváčků, na rozvoj pocitu vody a nacvičují se základní úchopy. Vše se dělá pomalu a postupně, aby si maminky veškeré poznatky v klidu osvojily a získaly jistotu. Když se nějaký úchop nezdaří, miminku cákne voda do obličeje, najednou se napije, je důležité zůstat v klidu a dát prckovi najevo, že se nic neděje.

I když se přes veškerou snahu u plaváčka spustí pláč, nepanikařte. Po poradě s instruktorkou zvolte jiný úchop, vezměte si hračku a nebo i dudlík – na miminko už toho může být prostě moc. Mnohdy také může lekce plavání zasahovat do denního režimu miminka – hlad a únava se s plaváním příliš neslučují. Dalším důvodem, proč pláč neustává, bývá také teplota vody. I když náš kojenecký bazén má 31°C, některé maminky doma koupou děti v mnohem teplejší vodě. V takovém případě přijde vhod začít s mírným otužováním děťátka – pomalinku snižovat teplotu vody při koupání. Případně otřít děti vlažnou žínkou, také při hygieně ve sprchách na závěr použít mírně chladnější vodu. Plaváček si takto navykne a voda v bazénu mu již bude příjemnější.

Neztrácejte hlavu, pokud vaše první lekce plavání nedopadla vůbec podle vašeho očekávání a vyzkoušejte alespoň jednu či dvě další. Pokud se ani tehdy děťátku plavání nezalíbí, dohodněte se s instruktorkou na případném přerušení kurzu. Začít s plaváním je možné v každém věku a není dobré nic uspěchat. Ze zkušeností v Rosničce však víme, že i z počátečních křiklounů se stávají nadšení plaváčci!

 

Petra C. Plavecká škola Žabička

LÉTO U VODY

Děti milují vodní hrátky a radovánky a při velkém horku je voda příjemným ochlazením, ať je sladká, a nebo slaná. Čeká vás letošní léto také dovolená u moře nebo máte bazén na zahradě? A co malí plaváčci?

 • Jaké pomůcky?

Navštěvujete-li pravidelně lekce plavání víte, že nejmenší plaváčci pomůcky nepotřebují, stačí jim úchop rodiče. Teprve až jsou děti více psychomotoricky vyspělé, můžete sáhnout po pomůcce – například destička ve tvaru medvídka či žáby výborně poslouží – pohrajete si s ní a malého plaváčka na ní povozíte.

Chodící děti již vyžadují větší „akci“, ve vodě se osamostatňují a držení rodičem už jim nemusí být příjemné. Začíná být tedy čas na jiné pomůcky. Pásek (tzv. „ježek“), plovák tvaru ryby, či pěnové rukávky se dají využít skoro v každém věku, porostou s dětmi a vydrží několik generací.

Jste-li příznivci „nafukovaček“, zvolte takové, které dětem nebudou příliš překážet v pohybu a budou jim dobře sedět – nafukovací rukávky tedy raději předem vyzkoušejte. Nafukovací kruh není bezpečnou pomůckou, dítě vám z něj lehce vyklouzne, pokud však chcete mít jistotu, zvolte trošku jinou variantu kruhu a to swimtrainer.

 • U moře a u bazénu

Dovolená u moře prospívá všem, dětem i dospělým. Teplo, vlhký vzduch a sluneční paprsky pozitivně působí nejen na pokožku, ale také na psychiku:-). Nezapomeňte však, že i ve víru odpočinku je třeba věnovat dětem pozornost a mít stále na vědomí, že žádná pomůcka děti dostatečně neochrání před vlnami a proto mějte děti vždy na očích. Vybírejte pláže, které mají pozvolný vstup do moře a nejsou na nich velké vlny. Písek je věčný, děti na něm dokáží řádit hodiny a hodiny.

Plovárny a bazény jsou pro letní osvěžení dělané. Vybírejte čisté a kvalitní bazény, zvláště pokud plánujete návštěvu s malým plaváčkem. Venkovní koupaliště mají různé formy čištění vody, nebojte se před návštěvou zeptat, jakým způsobem čištění probíhá. I u venkovních koupališť platí dodržování správné hygieny – tedy pořádná sprcha před bazénem i po něm. Většina veřejných bazénů je vhodná pro děti starších 1 roku.

U bazénu na zahradě zvolte takový způsob čištění, který bude k dětské pokožce nejšetrnější.

 • Děti na sluníčku

Sluneční brýle, opalovací krém, klobouk – to je základní výbava pro slunné letní dny. Nicméně v době, kdy je sluníčko nejostřejší, tedy v poledne, je lepší se pohybovat spíše ve stínu či vůbec ven nevycházet. Vyhnete se tím nejen spálení pokožky, ale i celkovému vystavení organismu přílišnému horku.

Pokud trávíte letní dny u vody, nezapomeňte na pravidelné mazání opalovacím krémem s vhodným UV faktorem. I když mnohé krémy zaručují svou „nesmývatelnost“ ve vodě, vždy po koupání pokožku znova promažte. Dětem také můžete pořídit speciální oblečení, které v sobě určitý faktor obsahuje. Jedná se o speciální tkaniny, do kterých je začleněn fyzikální filtr. A nebo sáhněte pro seprané a suché tričko. Vlákna seprané látky jsou roztřepená, nemají v tkanině tak velká oka a díky tomu propustí méně světla.

 • Léto v Rosničce

Letní prázdniny můžete strávit u vody také aktivně a s Rosničkou. Pro rodiny s dětmi pořádáme Letní pobyt v Jeseníkách a pro předškoláky a školáky máme ještě poslední volná místa na příměstských táborech.

A důležitá poznámka na závěr – nikdy z dětí nespouštějte oči, ani u moře ani u bazénu. I když mají pomůcky, znají vodu a umí se potápět. Stačí mžik a neštěstí je na světě.

Těšíme se na Vás!

Tým Rosnička.

Pro radost z vody.

 

Jak trénovat potápění v domácím prostředí? Proč se děti v určitých vývojových etapách bojí potápět?

Milí rodiče,

Ať už jsou Vaše děti úplní začátečníci, nebo pokročilí plavci, vždy může nastat období, kdy se nebudou chtít potápět, bublat, nebo jen strčit bradičku do vody.

Nezoufejte, je to vlastně správně!!!! Je to důkaz toho, že se Vaše dítě správně vyvíjí!

Nováčci

Je úplně normální u dětí všech věkových kategorií, že si musí postupně zvyknout na nové prostředí. Prvně si vše prohlédnou, poté okusí a pak teprve zjistí, zda je jim nové prostředí příjemné, zda se cítí být v bezpečí a zda se jim v plavání líbí. U každého toto poznávání může trvat rozdílně dlouho. Někomu stačí dvě lekce, některým dětem i celý kurz. Důležité, ale je, být dětem co nejvíce nápomocni. Ukázat jim nové prostředí, nechat je vyzkoušet vše postupně, povídat si o tom, co je čeká v plavání a být jim vzorem a jistotou.

Při učení prvnímu potápění toto platí ještě mnohonásobně více. V naší plavecké školičce začínáme výuku potápění v několika pozvolných krocích za pomocí signálku. První lekce si děti zvykají na vodu na obličeji při cákání, skákání, bublání rodiče do vody… . Pak následuje řízené pokapávání a polévání dětí na signálek (určený pouze pro potápění), při čemž se množství vody postupně navyšuje. Jakmile děti krásně reagují na signálek a polití, učí se prvnímu ponoru společně s politím kelímkem. Poté už zbývá jen malý krůček k celému ponoru.

Učení potápění v lekci, ale bohužel nestačí. Týden je velmi dlouhá doba a proto je potřeba s dětmi trénovat i mimo společné plavání ve školičce.

Jak na to????

 • U malých dětí zpočátku stačí pokapávat, nebo polévat vodou z dlaně, později polévat kelímkem na daný signálek a to třeba během ranní, nebo večerní hygieny, nebo během koupání či sprchování dětí. Ideálně 2x -3x týdně.
 • U dětí starších 1 roku, které nám již rozumí, můžeme rovnou polévat kelímkem při koupání, nebo sprchování. Vodu přelíváme přes vlasy, kořen nosu a obličej vždy na signálek. Ideálně 2x-3x týdně.

Pokročilí

Potápění jako zábava, ale i noční můra.

I děti, které již nějakou dobu plavou a s potápěním nikdy neměly sebemenší problémy, se najednou mohou zablokovat. Každé děťátko prochází velmi důležitým psychomotorickým vývojem, který s sebou nese i tato zásadní období: vzdoru, sebepoznání, přehnané představivosti, zlých až živých snů, ale i období, kdy si začnou uvědomovat vlastní smrt. V těchto všech důležitým obdobích se děti jednoduše bojí. Může to být strach z nadpřirozených bytostí (vodníků, příšerek, které mohou být pod vodou), nebo strach z vlastní smrti (že se mohou utopit), strach z vlastního selhání (nezvládnou vydržet delší dobu pod vodou), nebo strach z osamostatnění (chybí plná opora a kontakt s rodičem).

Potápění, které děti tak bavilo, se tak lehce může změnit na noční můru. V těchto chvílích je nejdůležitější být pro děti oporou a jistotou. Je potřeba děti podporovat a ujišťovat, že se jim nic nemůže stát. V žádném případě děti do potápění nenutíme, ale snažíme se je nápodobou motivovat a drobnými krůčky vést znovu k objevení podvodního světa.

Jak na to ??? 

 • Bublejte!
 • Cákejte!
 • Vraťte se ke kelímku, nebo konvičce, a jen se polévejte. Rozhodně pomůže, pokud děťátko polije prvně Vás a pak Vy polijete jej.
 • Sprchujte se společně a nechte vodu stékat přes obličej.
 • Ukazujte svému dítěti, že mu pod vodou nic nehrozí. Když se potopí maminka/tatínek a nic se jim nestane, zkusí to určitě raději.
 • Hrajte si na vrabčáky, kteří zobají nosíkem do vody, nebo další zvířátka.
 • Motivujte děti k objevování a hledání hraček pod vodou.
 • Nepotápějte děti, pokud na to nejsou připraveni.

Vždy, ale platí to nejzákladnější pravidlo. VŽDY DODRŽTE, CO SLÍBÍTE!! Nikdy nepotápějte/nepolévejte děti, pokud jste jim slíbili, že to neuděláte!

A NEZAPOMEŇTE, KAŽDÉ DÍTĚ JE UNIKÁT!

PRO RADOST Z VODY

 

TECHNOLOGIE ČIŠTĚNÍ VODY A JAK TO V NAŠÍ ŠKOLIČCE CHODÍ

Voda, ve které plavou naše děti a jak to v naší školičce chodí!

Oba naše bazény mají samostatnou technologii čištění vody, která plně splňuje přísné hygienické předpisy. Voda je ošetřována velmi výkonnou UV lampou a pískovou filtrací. Díky tomu je v bazénech zajištěna průzračná voda zbavená všech nečistot. Pískové filtry jsou každý den důkladně proprány a bazén je denně po skončení provozu čištěn a dopuštěn čerstvou pitnou vodou.
Pečlivý dohled našich techniků a použití automatického dávkovače zajišťují, aby byla po dobu plavání miminek, koncentrace chlóru ve vodě na nejnižší možné hranici, kterou povoluje hygienická vyhláška. Díky této technologii a stálé kontrole našich zaměstnanců, je po celý den voda zcela čistá a vyhovuje nejnáročnějším požadavkům pro plavání dětí s rodiči. Čistota vody odpovídá normě 135/2007 a každý týden je testována v laboratořích a kontrolována hygienickou stanicí.
Tento způsob čištění vody s minimálním obsahem chlóru však klade i vysoké požadavky na dodržování základní hygieny klientů.

Dodržováním základní hygieny zabráníte tomu, aby automatika našeho bazénu dávkovala do vody chlór, jenž pak musí zbytečně čistit v bazénu to, co mohlo být opláchnuto ve sprše.

Děkujeme za dodržování těchto zásad, kterými tak i vy přispíváte k udržení co nejčistší vody v bazénech.

Sprchování mýdlem bez plavek

Osprchuje-li se člověk v plavkách, veškerá nečistota se v nich zachytí a je přenesena do bazénu. To samé platí, obléknete-li se do plavek v šatně a ve sprše je sundáte. Veškeré viry, či bakterie, které na sobě můžete mít z oblečení, ve kterém se pohybujete celý den, jsou přeneseny na plavky.
Sprchování je důležité, abychom eliminovali množství nečistot, které na svém těle do bazénu přineseme. Bazénová chemie tyto nečistoty sice zachytí a vyčistí, nicméně je zbytečné zhoršovat kvalitu vody tím, že se neosprchujeme, potažmo se osprchujeme v plavkách (nečistota se zachytí v nich a je přenesena do bazénu). Množství chlóru v bazénu je přímo úměrné množství nečistot. Neosprchovaný člověk tak zvyšuje množství chlóru a další chemie, která je potřebná pro následné pročištění vody.

Odličování

K důkladnému sprchování patří i odličování. V šatnách i sprchách můžete využít odličovací tampónky a mléko. Pozor na zbytky mýdla. Je důležité sprchové gely, šampony, tělová mléka, atd. pečlivě opláchnout. Dostanou-li se tyto prostředky do bazénu, jsou z vody prakticky neodstranitelné.

Voda v uších a aklimatizace

Voda v uších dětem nevadí. Problém nastává, pokud voda v uších zůstane a zastydne v nich. V prostorách sprch a šaten jsou k dispozici vatové tampony, kterými je vhodné vytřít vodu ze zevních zvukovodů (“šťourátka” do uší malých dětí nepatří). Voda z vnitřních zvukovodů samovolně vyteče či vyschne. Nebudete-li tedy po kurzu spěchat a zůstanete v prostorech budovy alespoň půl hodiny po skončení lekce, záněty středouší ani jiná nachlazení vašemu miminku v přímé souvislosti s plaváním nehrozí.

Pozor klouže to!

Prostory vodního SPA a sprch jsou kluzké a děti je občas těžké uhlídat. Můžete jim pořídit gumové pantofle s protiskluzovou podrážkou, nejlépe s páskem přes zadní část nohy, aby v nich byla nožka dostatečně pevná.

Přebalování a kojení

Přebalování dětí je povoleno pouze na přebalovacích pultech a podložkách v prostorech dámských a pánských šaten. KOJENÍ je povoleno v šatnách, v dětském koutku, případně u stolečků na recepci. Přímo v bazénu a v páře kojení povoleno NENÍ.

Parní solná lázeň

Pobyt v páře je vhodné zařadit až na konec pobytu ve vodním světě po lekci plavání a neměl by zpočátku přesáhnout 5 minut. Postupem času, můžete začít opakovat cykly a třeba je i prodloužit. Čas strávený v páře vždy přizpůsobte reakci děťátka, zda je spokojené, či se necítí dobře a pláče.

Z páry je nutné jít vždy přes sprchu, zvláště chystáte-li se jít ještě do bazénu! Nezapomínejte vždy po každém saunovém procesu ochladit především hlavičku a tělíčko děťátka vlažnou vodou. Pro zvykání si na nové prostředí je vhodné vzít si s sebou nějakou hračku a děti zabavit. Dohlédněte, aby si děti nesedaly přímo na zem, u země je tryska s horkou párou a vzniká zde tak riziko opaření. Pokud páru využíváte, doporučujeme vám pak delší než půlhodinovou aklimatizaci ještě v prostoru recepce, nebo hracího koutku, zvláště u kojenců a mladších batolátek.

Doprovod na plavání

Pokud chcete lekci plavání navštívit (jako neplavající doprovod), je potřeba, si na sebe vzít čisté oblečení např. kraťasy, tričko a vhodné přezutí, které je naprosto čisté, aby se do areálu bazénu nedostával prach a nečistoty z venku. Pantofle můžete otřít dezinfekcí, která je k dispozici u přebalovacích pultů. Pokud jdete bosky, umyjte si ve sprše důkladně chodidla mýdlem.

 

 

Poprvé v Rosničce

Čeká vás a vašeho plaváčka úplně první lekce plavání? A jste z toho trošku nervózní? A nebo ještě víc? Nemusíte! Přijďte si svůj první kurz užít, ať máte krásné zážitky nejen vy, ale také vaše děťátko.
Na první lekci doporučujeme přijít v dostatečném předstihu. Raději buďte na bazénu dříve, nežli později. Neboť pokud přijdete pozdě, budete ve stresu nejen vy, ale i děťátko a na příjemně prožitý čas v bazénu můžete zapomenout.

Počítejte se všemi možnostmi, jako je nejedoucí MHD, zácpa na křižovatce, a podobné situace a udělejte si dostatečnou časovou rezervu. Nejlépe 20 – 30 minut před začátkem lekce být již v areálu bazénu. S klidem se pak budete moci přihlásit na recepci a vydat se do šaten a sprch.

V šatnách můžete trávit tolik času, kolik bude třeba, čas se totiž začíná měřit až po průchodu turniketem u bazénu. Ze začátku budete potřebovat času o něco více, jelikož zjistíte, že vysvléct se, osprchovat se a převléct sebe a dítě do plavek může být někdy opravdu náročné. Ale nemějte obavy, postupně vše „vychytáte“. Nebojte se využít všechny dostupné pomůcky, které vám v prostoru šaten a sprch nabízíme (a to v dámských i pánských) – ať už se jedná o přebalovací podložky, ohrádky či dětské mýdlo.

Ideální příchod na bazén je 5 minut před začátkem lekce. Vy i prcek se aklimatizujete, zvyknete si na prostředí, popovídáte si s ostatními maminkami a kurz může začít!

První lekce bude především plná informací. Instruktorka vám vysvětlí celý průběh kurzu i jeho náplň, seznámí vás se saunováním dětí a doporučí základní typy pro aklimatizaci, abyste z plavání neodcházeli s nachlazením.

Na plavání si s sebou přibalte plavky, pro děti dětské plavecké plenky, případně dětské plavečky – buď neoprenové a nebo s nepropustnou membránou a gumičkami okolo nožiček a bříška. Dále ručník či osušku, gumové pantofle, ať vám neuklouzne noha ve sprchách, bude-li potřeba dudlík, kosmetiku pro miminko po koupání, hračku.

Ještě je třeba vědět, že by děti neměly alespoň 30 minut před plaváním nic jíst, aby se jim neudělalo v bazénu těžko, nakrmení tedy nechte raději po lekci.

Teď už se na své první plavání můžete jen těšit!

Zdroj a inspirace: Petra C. (Plavecká škola Žabička)

PROČ PLAVAT I V ZIMĚ?

Léto je definitivně za námi a s tím je spojená také značná změna počasí. Spousta rodičů malých plaváčků v tomto období uvažuje, zda-li je vhodné pokračovat v plavání v zimních měsících, a nebo raději kurzy vynechat a počkat si opět na jaro a teplo, aby přece děti nebyly tak často nemocné… Není třeba mít zbytečné obavy. Plavání, ať již v jakémkoli ročním období, totiž zdraví prospívá.

  Děti, které plavou pravidelně, tedy v letních i zimních měsících, zpravidla nebývají více nemocné, nežli ty ostatní – spíše naopak, plavání nejen, že prospívá správnému vývoji dětí, ale také posiluje jejich imunitu.

 Pravidelně plavající děti mají rychlejší pohybový vývoj, zvyšuje se jim kapacita plic, posilují všechny svaly v těle a dokonce bývají mnohem méně nemocné, než děti ostatní. Je tomu také díky posílení imunity, čemuž vlastní plavání a otužování mnohonásobně přispívá.

Za předpokladu, že bude po plavání dodržený správný aklimatizační proces, nemusíte se plavání v období zimních měsíců bát ani vy. Jak tedy po plavání postupovat, aby se vašemu plaváčkovi nemoci a rýmičky vyhnuly?

V šatně pořádně vysušíme ouška a vlásky. Postačí vatový tamponek a nebo ručníček, kterým ouško lehce vytřeme, aby tam nezůstávala voda. Stačí vysušit zevní ucho, voda, která je uvnitř ucha vyschne sama v průběhu aklimatizace. Vlásky řádně vysušíme osuškou, pro starší děti je možné využít sušák na vlasy umístěný v šatnách. Zapomenout nesmíme ani na čepici.

Po plavání neutíkáme hned ven. Společně s klesající teplotou je třeba přiměřeně zvyšovat také dobu aklimatizace v místnosti. Není dobré jít okamžitě po plavání ven. Jednak můžete být ještě rozehřátí ze sauny, případně ze sprchy a šaten, kde je v zimních měsících nastavená vyšší teplota. Pokud na prcka nandáte všechny vrstvy oblečení a „vyletíte“ pryč riskujete, že se zpotí a venku prochladne. Zůstaňte alespoň 40 minut v místnosti (dětský koutek, recepce), abyste v klidu „zchládli“ vy i vaše děťátko.

Neoblékejte všechny vrstvy oblečení naráz v šatně, ale postupně a pomalu. Obecně platí, že by malé dítě mělo mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Také čím více je venku ošklivo, tím delší je doba určená pro aklimatizaci.

Kontakt s vnějším světem zvyšuje dětskou odolnost a chladný vzduch prý působí příznivě na organismus a tím i na imunitu. Nebojte se tedy ani v zimě chodit nejen na pravidelné procházky, ale také na své lekce plavání.:-)

Zdroj: https://www.plavani-zabicka.cz/blog/na-plavani-na-podzim-a-v-zime-a-proc-by-ne-51

Autor: Petra Czabelová, Plavecká škola Žabička Praha

S miminkem do páry

Parní lázeň s přídavkem mořské soli a eukalyptových esencí je ve Světě wellness Infinit součástí vodního spa.  Pobyt v páře je vhodný už pro malá miminka.

Parní lázně jsou horké lázně (40-55°C) s vysokou vlhkostí vzduchu (až 100%). Toto jedinečné klima působí blahodárně na lidský organismus. Hlavní rozdíl mezi klimatem v sauně a v parní lázni spočívá ve vlhkosti vzduchu a nižší teplotě, jedná se tedy o vlhkou, teplou lázeň. Parní lázně pomáhají při léčbě astmatu, dýchacích onemocnění, revmatismu, chrapotu, svalových onemocnění nebo poruchách prokrvování. Prohřívání organismu vede k aktivování detoxikačních procesů a spalování tuků, takže parní lázně jsou také výraznou podporou při hubnutí. Inhalace páry je výborným léčivým prostředkem při rýmě, zánětu průdušek, hrtanu, zánětu nosních dutin, bronchitidě a při zápalu plic. Během inhalace páry se otevírají kožní póry, z pokožky se vyplavují nečistoty a bylinky působí regeneračně na pleť. Do parní lázně se nedoporučuje chodit s plným ani hladovým žaludkem nebo bezprostředně po značné tělesné námaze.

Před vstupem do páry je třeba se osprchovat. Když tak neučiníte, odpařuje se z vás chlór, který je v malém množství i v kojeneckém bazénku.  I při odchodu z páry je zapotřebí se osprchovat – samozřejmě z hygienických důvodů, před dalším vstupem do bazénu. Po odchodu z páry je vhodné organismus mírně ochladit, stejně jako po návštěvě sauny. Osprchujte se tedy i v případě, že se do bazénu už nechystáte.

Děti se zahřívají rychleji, proto doporučujeme zpočátku kratší pobyt v páře. Pro půlroční miminka je napoprvé vhodné zkusit 1-2 minuty. Když se děťátku v páře líbí, můžete zůstat i déle. Zpočátku však nedoporučujeme přesahovat 5 minut. Když miminko pláče ihned po příchodu do páry, tak mu možná pára jako taková není příjemná nebo se polekalo nového prostředí, navíc pokud ten den bylo plavat poprvé, je možné, že nových vjemů na něj už bylo prostě moc. Můžete to tedy zkusit příště a uvidíte. Děti v páře rády pozorují naše “světélkující nebe”, zabavit je můžete i jinou hračkou – vodolepkou, míčkem, …..

Vstup do páry je součástí každé lekce, respektive ke 30 minutové lekci mají klienti Plavecké školy Rosnička bonus 25 minut, který mohou využít právě k návštěvě parní lázně. Předškoláci si páru užijí vždy v pěti minutách po skončení lekce. Parní lázeň můžete využívat i během víkendového rodinného plavání nebo např. během letního provozu.

Rodinné plavání ve vodním spa si můžete užít:

v pátek 14:30 – 16:00
v sobotu 8:00 – 16:00
v neděli 8:00 – 16:00

 

Jak probíhá první lekce plavání?

Co můžete očekávat na první hodině plavaní? Seznámení s novým prostředím, s Vaší instruktorkou i se způsobem výuky “plavání” v Rosničce. Dozvíte se vše ohledně saunování s dětmi v parní lázni, která je Vám po aždé lekci volně k dispozici.

V Rosničce klademe důraz na to, aby byly děti ve vodě především spokojené a „plavání“ je bavilo, proto děti ani rodiče do ničeho nenutíme. Vysvětlíme si, jak začneme děti od následující lekce připravovat na potápění a ukážeme si několik prvních úchopů. Vyzkoušíte si, jak děti ve vodě držet a ukážeme si, na co si dát pozor. Výuka probíhá v pomalém tempu, instruktorka zodpoví všechny Vaše dotazy k plavání.

Některým dětem trvá adaptace na nové prostředí delší dobu, jiné se adaptují téměř okamžitě bez potíží. Je třeba dětem poskytnout čas, který potřebují, nespěchat na ně. Instruktorka vám ráda poradí, jak miminku pomoci, aby se cítilo v novém prostředí příjemně. Klidně můžete jít „plavat“ s dudlíkem. Poskytněte svým dětem oporu a pocit bezpečí, který tolik potřebují.

Samotná hodina kojeneckého plavání se skládá z přivítání se, malé rozcvičky – rozplavání se, polohování – trénování správných úchopů, nácviku potápění. Samozřejmě nechybí hry, kterými je proložena celá hodina.

 

Utonutí – klamně tichá událost

S nadcházejícím létem trávíme víc a víc času s dětmi u vody. Ať už na chalupě u rybníka, doma u bazénu, nebo na dovolené u moře. Všude se můžeme setkat s životu nebezpečnými situacemi. Proto Vám zde předáváme poznatky Francesca Pia PhD, který se touto tématikou dlouhodobě zabývá. Celý článek v originálním znění si můžete přečíst na webu gcaptain.com.

U topícího se dítěte máme dojem, že tuhle situaci známe, protože jsme se s ní už tolikrát setkali v televizi. Očekáváme hlavně cákání a hodně křiku. Dle Francesca Pia PhD, který je uznávaným odborníkem a záchranářem, je ale opak pravdou.

„…kapitán skočil z paluby oblečený do moře  a ze všech sil plaval. Bývalý plavčík očima sledoval svoji oběť, zatímco mířil přímo k páru, který plaval mezi jejich zakotvenou lodí a pláží. Vzájemně na sebe cákali a ona hodně křičela, ale nyní již jenom stáli na písčitém dně až po krk ve vodě. „Jsme v pohodě, co děláte?“ zeptala se. „Jsme v pohodě!” zakřičel manžel a máváním se ho snažil zastavit, ale jeho kapitán vytrvale plaval dál. „Uhněte!” vyštěkl, zatímco z plných sil proplaval mezi nimi. Ani ne tři metry přímo od nich se topila jejich devítiletá dcerka. Bezpečně nad hladinou v kapitánově náručí propukla v pláč…“

Jak tento kapitán z patnácti metrů poznal to, co otec nemohl poznat z pouhých tří metrů? Tonoucí není násilnický, necáká ani nevolá o pomoc, jak většina lidí předpokládá. Kapitán byl vycvičený experty, aby poznal topícího se a své udělaly i roky praxe.  Otec se naučil, jak vypadá tonutí, při sledování televize. Dokud ze sebe ale nedostala dojemné „Tati!”, nevydala jejich dcerka ani hlásek. Utonutí je téměř vždy klamně tichá událost. Mávání, cákání a křičení, které bychom při tonutí hledali, a které tak dobře známe z televize, je v reálném světě velmi vzácné.

Instinktivní reakce na tonutí – pojmenovaná PhD. Francescem A. Piou, jsou to, co lidé dělají, aby se vyhnuli opravdovému, nebo vnímanému zadušení ve vodě. A nevypadá to tak, jak většina lidí předpokládá. Provází ji jenom velmi málo cákání, žádné mávání a žádné volání o pomoc. Tonutí je druhá nejčastější příčina náhodného úmrtí dětí mladších 15 let (hned za dopravními nehodami) – ze zkušeností ví, že přibližně polovina jich utone do vzdálenosti 23 metrů od rodiče, nebo jiného dospělého. V 10 procentech těchto případů je dokonce dospělý bude sledovat a nebude mít ani ponětí o tom, co se děje. Dr. Pia popsal instinktivní reakci na tonutí následujícím způsobem:

 • Až na vzácné výjimky nejsou topící se lidé fyziologicky schopni volat o pomoc. Dýchací systém byl navržený pro dýchání. Řeč je druhořadou funkcí. Člověk musí dýchat, aby mohl mluvit, a ústa topících se lidí se střídavě noří pod vodní hladinu a znovu se vynořují. Tam ale nejsou dost dlouho na to, aby tonoucí lidé vydechli, nadechli se a zavolali o pomoc.
 • Topící se lidé nemohou mávat rukama o pomoc. Instinktivně přirozená reakce je nutí rozpažit a rukama tlačit proti vodní hladině. „Šlapání“ vody rukama jim umožňuje vyzvednout jejich ústa z vody k nadechnutí.
 • Během Instinktivní reakce na tonutí, nemohou topící se lidé svobodně ovládat pohyby svých rukou. Fyziologicky, topící se lidé, zápasící o život na hladině vody, nemohou zastavit tonutí a vykonávat spontánní činnosti jako mávání o pomoc, pohybovat se směrem k zachránci, nebo dosáhnout na záchrannou výbavu.
 • Lidská těla zůstávají ve vodě ve svislé poloze, bez známek pohybu. Pokud nejsou zachránění, vydrží na vodní hladině od 20 do 60 vteřin, než se ponoří.

Pozorujete-li osoby ve vodě, věnujte pozornost těmto dalším příznakům tonutí:

 • Hlava nízko ve vodě, ústa v úrovni vodní hladiny
 • Zakloněná hlava s otevřenými ústy
 • Skleněné a prázdné oči neschopné zaostřit
 • Zavřené oči
 • Vlasy přes čelo nebo přes oči
 • Rychlé dýchání, nebo lapání po dechu
 • Snaha plavat určitým směrem, ale bez žádného úspěchu
 • Snaha přetočit se na záda

Proto se ve vodě svým dětem vždy věnujte a buďte jim na blízku!

Krásné a pohodové léto všem přeje Plavecká škola Praha a Brno s.r.o.
– brněnská Rosnička a pražská Žabička.

ZŠ Heuréka pořádá workshop pro rodiče a bádání pro děti

ZŠ Heuréka Vás zve na workshop, na kterém na vás čeká inspirativní Edukavárna a zajímavé myšlenky a příběhy o vzdělávání ve 21. století. Seznámíte se také s koncepcí školy Heuréka, kterou děti začnou navštěvovat v září 2016 na Pellicově ulici. Pro děti je nachystán badatelský program v inspirativním prostředí Vidy.
Do Science centra můžete přijít kdykoliv po 15 hodině a užít si spoustu chytré zábavy spolu se svými dětmi. Účastníci workshopu mají vstupné do Vidy zdarma, je zapotřebí se dopředu zaregistrovat na www.zsheureka.cz.

Získáte:
– Přehled o moderních trendech ve vzdělávání.
– Představu o tom, jak lze efektivní metody výuky zavést do školní praxe.

Dozvíte se:
– Jak lze spojit úctu k názorům, potřebám a nápadům dětí s cílevědomým postupem ve výuce.
– Jak lze rozvíjet dovednost myslet.
– Jak lze hodnotit pokroky bez známkování a soutěže.
– Jak bude vypadat den, týden, měsíc a rok v Heuréce.

Dostanete:
– Prostor na otázky.
– Možnost poznat tým Heuréky

Brněnské dny pro zdraví

BDPZ-2015-banner-186x60-partneri

Víte že právě probíhají Brněnské dny pro zdraví 2015?

Od 25. září do 4. října se po celém Brně můžete účastnit nejrůznějších aktivit připravených pro děti, dospělé, seniory či rodiče. Plavecká škola Rosnička & Svět wellness Infinit pořádají v rámci kampaně pohádkově laděné saunové ceremoniály. O naší akci “Poprvé do sauny” se více dočtete zde.