PŘED PLAVÁNÍM DO SPRCHY !

Nikdo z nás se nechceme koupat v deodorantu, dětském krému, make upu, nebo řasence!!

Čistota a kvalita vody v bazénu bývá stěžejním kritériem maminek při výběru plavecké školy, kterou by s miminkem rády navštěvovaly. Dokonalá čistota vody však nezávisí pouze na technologii čištění, důležitá je také řádná osobní hygiena před vlastním vstupem do bazénu.

 

„Sprchování před vstupem do bazénu bez plavek“ a další podobné cedulky s nápisy vídáme dnes snad již v každé šatně či sprše veřejného bazénu. Není to jen nezbytný doplněk, ale také důležité upozornění. On by se totiž opravdu každý člověk, který si jde zaplavat, měl osprchovat před tím, než skočí do bazénu. A bez plavek.

 

Je to přitom velice prosté. Ve chvíli, kdy skočíte do vody a před tím neprojdete řádným „hygienickým“ kolečkem, všechna špína, která na vás během dne ulpěla, se pustí právě v bazénu. A to přeci není dobré. A co teprve kurzy plavání kojenců a batolat, kdy se pro své miminko snažíme udělat maximum, vybíráme nejčistší bazény, ale pak se ani řádně neumyjeme? Takto by to fungovat nemělo.

Plavky se nosí na bazénu, ne doma.  

Spousta maminek si celý proces přípravy na plavání ulehčuje tím, že si dají sprchu už doma, obléknou plavky, zabalí miminko a jdou na svou lekci. V šatnách je to potom „rychlovka“ a na bazénu jsou cobydup. Z hygienického hlediska je to však zcela špatně. Už jen tím, že se na plavky oblečete, jdete v nich ulicí, kde je plno prachu a smogu, který se na vás, ať chcete nebo ne, zachytí, sprchou u šaten jen proletíte – a všechno si pěkně odnesete do bazénu, kde budete s miminkem plavat. To nezní příliš dobře, že?

Jak je to správně?

Důkladná hygiena před lekcí plavání zahrnuje sprchování přímo před tím, než jdete na bazén, tedy nikoli doma. V šatnách svlečete sebe i děťátko, zabalení v ručníku přejdete do sprch, kde umyjete je i sebe – mýdlem a bez plavek. Teprve poté si oblečete čisté plavky a ustrojíte i svého plaváčka. Dlouhovlasé maminky si zapletou cop či smotají drdol, kdo chce, nasadí čepici. Řasenky a rtěnky na plavání nepatří, odlíčení se je tedy na místě. Takto připravené můžete vyrazit na svou lekci s tím, že jste pro čistotu bazénu, ve kterém se svým miminkem plavete, udělala maximum.

I když se celá tato procedura zdá zdlouhavá, je opravdu účinná. Nebojte se na plavání vyrazit dříve, u nás v Rosničce můžete v šatnách a sprchách strávit libovolně dlouhou dobu. A za ten klid v duši a dobrý pocit to určitě stojí!

Sprchujte se, řádně, mýdlem a bez plavek. Vy i vaše děti. Nejenže tím přispějete na kvalitě vody v našich bazénech, ale svým dětem půjdete příkladem a vytvoříte jim tak správné hygienické návyky na celý život!

 

Petra C. z plavecké školy Žabička, naší partnerské školičky v Praze