Jak trénovat potápění v domácím prostředí? Proč se děti v určitých vývojových etapách bojí potápět?

Milí rodiče,

Ať už jsou Vaše děti úplní začátečníci, nebo pokročilí plavci, vždy může nastat období, kdy se nebudou chtít potápět, bublat, nebo jen strčit bradičku do vody.

Nezoufejte, je to vlastně správně!!!! Je to důkaz toho, že se Vaše dítě správně vyvíjí!

Nováčci

Je úplně normální u dětí všech věkových kategorií, že si musí postupně zvyknout na nové prostředí. Prvně si vše prohlédnou, poté okusí a pak teprve zjistí, zda je jim nové prostředí příjemné, zda se cítí být v bezpečí a zda se jim v plavání líbí. U každého toto poznávání může trvat rozdílně dlouho. Někomu stačí dvě lekce, některým dětem i celý kurz. Důležité, ale je, být dětem co nejvíce nápomocni. Ukázat jim nové prostředí, nechat je vyzkoušet vše postupně, povídat si o tom, co je čeká v plavání a být jim vzorem a jistotou.

Při učení prvnímu potápění toto platí ještě mnohonásobně více. V naší plavecké školičce začínáme výuku potápění v několika pozvolných krocích za pomocí signálku. První lekce si děti zvykají na vodu na obličeji při cákání, skákání, bublání rodiče do vody… . Pak následuje řízené pokapávání a polévání dětí na signálek (určený pouze pro potápění), při čemž se množství vody postupně navyšuje. Jakmile děti krásně reagují na signálek a polití, učí se prvnímu ponoru společně s politím kelímkem. Poté už zbývá jen malý krůček k celému ponoru.

Učení potápění v lekci, ale bohužel nestačí. Týden je velmi dlouhá doba a proto je potřeba s dětmi trénovat i mimo společné plavání ve školičce.

Jak na to????

  • U malých dětí zpočátku stačí pokapávat, nebo polévat vodou z dlaně, později polévat kelímkem na daný signálek a to třeba během ranní, nebo večerní hygieny, nebo během koupání či sprchování dětí. Ideálně 2x -3x týdně.
  • U dětí starších 1 roku, které nám již rozumí, můžeme rovnou polévat kelímkem při koupání, nebo sprchování. Vodu přelíváme přes vlasy, kořen nosu a obličej vždy na signálek. Ideálně 2x-3x týdně.

Pokročilí

Potápění jako zábava, ale i noční můra.

I děti, které již nějakou dobu plavou a s potápěním nikdy neměly sebemenší problémy, se najednou mohou zablokovat. Každé děťátko prochází velmi důležitým psychomotorickým vývojem, který s sebou nese i tato zásadní období: vzdoru, sebepoznání, přehnané představivosti, zlých až živých snů, ale i období, kdy si začnou uvědomovat vlastní smrt. V těchto všech důležitým obdobích se děti jednoduše bojí. Může to být strach z nadpřirozených bytostí (vodníků, příšerek, které mohou být pod vodou), nebo strach z vlastní smrti (že se mohou utopit), strach z vlastního selhání (nezvládnou vydržet delší dobu pod vodou), nebo strach z osamostatnění (chybí plná opora a kontakt s rodičem).

Potápění, které děti tak bavilo, se tak lehce může změnit na noční můru. V těchto chvílích je nejdůležitější být pro děti oporou a jistotou. Je potřeba děti podporovat a ujišťovat, že se jim nic nemůže stát. V žádném případě děti do potápění nenutíme, ale snažíme se je nápodobou motivovat a drobnými krůčky vést znovu k objevení podvodního světa.

Jak na to ??? 

  • Bublejte!
  • Cákejte!
  • Vraťte se ke kelímku, nebo konvičce, a jen se polévejte. Rozhodně pomůže, pokud děťátko polije prvně Vás a pak Vy polijete jej.
  • Sprchujte se společně a nechte vodu stékat přes obličej.
  • Ukazujte svému dítěti, že mu pod vodou nic nehrozí. Když se potopí maminka/tatínek a nic se jim nestane, zkusí to určitě raději.
  • Hrajte si na vrabčáky, kteří zobají nosíkem do vody, nebo další zvířátka.
  • Motivujte děti k objevování a hledání hraček pod vodou.
  • Nepotápějte děti, pokud na to nejsou připraveni.

Vždy, ale platí to nejzákladnější pravidlo. VŽDY DODRŽTE, CO SLÍBÍTE!! Nikdy nepotápějte/nepolévejte děti, pokud jste jim slíbili, že to neuděláte!

A NEZAPOMEŇTE, KAŽDÉ DÍTĚ JE UNIKÁT!

PRO RADOST Z VODY